
Product Id: 60
Dell Latitude 7450 Core Ultra 7 155U 14" FHD+ Laptop
৳ 1,88,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core Ultra 7 155U (12C, Up to 4.80GHz, 12MB)
- •RAM: 16GB (On Board)
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 14.0" FHD+ (1920x1200) IPS, Noise Cancelling Microphone
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: Free-Dos
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| RAM | 16GB (On Board) |
| Ram | 16GB LPDDR5 6400 MHz, Storage: 512GB M.2 NVMe SSD |
| WiFi | Intel Wi-Fi 7 2x2 |
| Color | Titan Gray |
| Model | Latitude 7450 |
| WebCam | Integrated Widescreen FHD Webcam With Privacy Shutter |
| Weight | Starting Weight: 2.92 lbs (1.32kg) |
| Display | 14.0" FHD+ (1920x1200) IPS, Noise Cancelling Microphone |
| Speaker | Speakers Waves MaxxAudio Pro |
| Features | Backlit Keyboard, Privacy Shutter, Type-C, Wi-Fi 7 |
| RAM Type | LPDDR5 |
| TouchPad | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Bus Speed | 6400MHz |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | Yes |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155U (12C, Up to 4.80GHz, 12MB) |
| Dimensions | 358.50 x 235.60 x 18.99mm |
| Microphone | Noise Cancelling Microphones |
| USB 3 Port | 2 x USB 3.2 Gen 1 with Power share |
| Card Reader | SD Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| Adapter Type | 65W AC adapter USB Type-C |
| Battery Type | 3-Cell Battery With Express Charge |
| Display Size | 14-inch |
| Display Type | IPS |
| Storage Type | M.2 NVMe SSD |
| Touch Screen | N/A |
| Chipset Model | Integrated with the processor |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | English US Battery Saving Mini LED Backlit Copilot Keyboard |
| Optical Drive | N/A |
| Security Chip | Trusted Platform Module 2.0 |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Processor Core | 12 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core Ultra 7 155U |
| Battery Capacity | 57 WHr |
| Operating System | Free-Dos |
| Processor Thread | 14 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 3 Years for Laptop (1 Year for Battery) |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Processor Frequency | Up To 4.80GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1 x Universal Audio Jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2 x USB Type-C Thunderbolt 4.0 with Power Delivery & DisplayPort 2.1 |



