
Product Id: 57
Dell Inspiron 14 5440 Core 7 150U 14" FHD Laptop
৳ 1,17,500
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core 7-150U (12 MB cache, 10 cores, 12 threads, up to 5.40 GHz)
- •RAM: 16GB RAM, Storage: 512GB SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 14" FHD+ LED Display (1920x1200)
- •Operating System: Free DOS
- •Battery Capacity: 54WHr
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | No |
| RAM | 16GB RAM, Storage: 512GB SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax |
| Color | Ice Blue |
| Model | Inspiron 14 5440 |
| WebCam | 1080p FHD |
| Weight | 3.44 lbs. (1.56 kg) |
| Display | 14" FHD+ LED Display (1920x1200) |
| Speaker | Stereo speakers |
| Features | Wi-Fi 6, Stereo Speaker, Backlit Keyboard, Fingerprint |
| RAM Type | DDR5 |
| TouchPad | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bus Speed | 5200 MHz |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | 1 HDMI 1.4 port |
| Processor | Intel Core 7-150U (12 MB cache, 10 cores, 12 threads, up to 5.40 GHz) |
| Dimensions | Height: 0.62 in. – 0.74in. (18.90 mm) Width: 12.36 in. (314.00 mm) Depth: 8.90 in. (226.15 mm) |
| USB 3 Port | 2 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports |
| Card Reader | 1 x SD Card Reader |
| Adapter Type | 65W AC adapter |
| Battery Type | 4-Cell Integrated |
| Display Size | 14 inch |
| Storage Type | M.2 PCIe NVMe SSD |
| Touch Screen | No |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| Optical Drive | N/A |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Processor Core | 10 |
| Total RAM Slot | 2 |
| Graphics Memory | Intel |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core 7-150U |
| Battery Capacity | 54WHr |
| Operating System | Free DOS |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 3 Years Warranty |
| Display Resolution | FHD+ (1920x1200) |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Processor Frequency | Up To 5.40GHz |
| Backup Time (Approx) | Up to 9 hours, 15 minutes |
| Headphone & Microphone Port | 1 x Audio jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-C® port |



