
Product Id: 34
ASUS Vivobook Go 15 E1504GA Core i3 N305 512GB SSD 15.6" FHD Laptop
৳ 56,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i3-N305 (6MB Cache, up to 3.8 GHz)
- •RAM: 8GB DDR4, SSD: 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6" Full HD (1920 x 1080) 250 nits
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: FreeDOS
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| MPN | E1504GA-NJ231/E1504GA-NJ103 |
| RAM | 8GB DDR4, SSD: 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Color | Mixed Black |
| Model | Vivobook Go 15 E1504GA |
| WebCam | 720p HD camera, With privacy shutter |
| Weight | With Battery: 1.63 kg (3.59 lbs) Without Battery: 1.47 kg (3.24 lbs) |
| Display | 15.6" Full HD (1920 x 1080) 250 nits |
| Speaker | Built-in Speaker |
| Features | Type-C, Privacy Shutter, Wi-Fi 6E |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| CPU Cache | 6MB |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| Processor | Intel Core i3-N305 (6MB Cache, up to 3.8 GHz) |
| Removable | No |
| Dimensions | 36.03 x 23.25 x 1.79 ~ 1.79 cm (14.19" x 9.15" x 0.70" ~ 0.70") |
| Microphone | Built-in array Microphone |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| Card Reader | N/A |
| Adapter Type | ø4.5, 45W AC Adapter Output: 19V DC, 2.37A, 45W Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Battery Type | 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Display Size | 15.6-inch |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| Touch Screen | No |
| Body Material | LCD cover-material: Plastic Top case-material: Plastic Bottom case-material: Plastic |
| Optical Drive | N/A |
| Response TIme | 0.2ms |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) McAfee |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Other Features | Certification Ecolabels & Compliances: RoHS REACH TÜV Rheinland-certified Military-grade: US MIL-STD 810H military-grade standard Special Features System diagnosis Battery health charging Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect Link to MyASUS TaskFirst Live update AI Noise Canceling |
| Processor Core | 8 |
| Graphics Memory | Integrated |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Intel Core i3-N305 |
| Battery Capacity | 42WHrs |
| Display Features | Aspect Ratio: 16:9 LED Backlit Glare: Anti-glare display TÜV Rheinland-certified Screen-to-body ratio: 84% |
| Operating System | FreeDOS |
| Processor Thread | 8 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 02 years International Limited Warranty (Battery 1 year) |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Supported SSD Type | M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| Processor Frequency | up to 3.8 GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps) |



