
Product Id: 53
Asus ExpertBook B1 B1403CVA Core 5 120U 8GB RAM 14" FHD Laptop
৳ 85,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core 5 120U (12MB Cache, Up to 5.0GHZ, 10C)
- •RAM: 8GB DDR5 5600MT/s, Storage: 512GB SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 14", FHD (1920 x 1080) 16:9, Anti-glare display
- •Graphics Model: Intel Iris Xᵉ Graphics
- •Operating System: FreeDos
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | 1x RJ45 Gigabit Ethernet |
| MPN | B1403CVA-S65967 |
| RAM | 8GB DDR5 5600MT/s, Storage: 512GB SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Color | Gentle Grey |
| Model | ExpertBook B1 B1403CVA |
| WebCam | 720p HD camera |
| Weight | 1.40 kg (3.09 lbs) |
| Display | 14", FHD (1920 x 1080) 16:9, Anti-glare display |
| Speaker | Built-in speaker |
| Features | Wi-Fi 6E, Fingerprint, Military Grade |
| RAM Type | DDR5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 Wireless Card |
| Bus Speed | 5600 MT/s |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| Processor | Intel Core 5 120U (12MB Cache, Up to 5.0GHZ, 10C) |
| Dimensions | 32.45 x 21.44 x 1.97 ~ 1.97 cm (12.78" x 8.44" x 0.78" ~ 0.78") |
| Microphone | Built-in array microphone |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Adapter Type | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Battery Type | 3 Cell |
| Display Size | 14.0-inch |
| Display Type | IPS |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Storage Type | M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Premium Backlit Chiclet Keyboard, 1.35mm Key-travel |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Audio Features | Audio by Dirac |
| Graphics Model | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Other Features | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Processor Core | 10 |
| Total RAM Slot | 2 x DDR5 SO-DIMM slots |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core 5 120U |
| Battery Capacity | 50Wh |
| Display Features | Anti-glare display LED Backlit Aspect Ratio: 16:9 Screen-to-body ratio:87 % NTSC: 45% 300Nits Brightness |
| Operating System | FreeDos |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 03 years Warranty |
| Part Number / MPN | B1403CVA-S65967 |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Supported SSD Type | 1x M.2 2230 PCIe 4.0x4 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| Processor Frequency | Up to 5.0GHz |
| Security Locker Slot | Kensington Nano Security Slot |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery |



