
Product Id: 50
Asus VivoBook 15 X1504VA Core 5 120U 16GB RAM 15.6" FHD Laptop
৳ 78,800
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core 5 120U (12M Cache, up to 5.0 GHz)
- •RAM: 16GB DDR4, Storage: 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6" FHD (1920X1080), 60Hz, 250nits Brightness
- •Graphics Model: Intel
- •Operating System: Free Dos
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| MPN | X1504VA-BQ592 |
| RAM | 16GB DDR4, Storage: 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Color | Cool Silver |
| Model | Vivobook 15 X1504VA |
| WebCam | 720p HD camera |
| Weight | With Battery: 1.70 kg (3.75 lbs) Without Battery: 1.50 kg (3.31 lbs) |
| Display | 15.6" FHD (1920X1080), 60Hz, 250nits Brightness |
| Speaker | Yes |
| Features | Chiclet Keyboard, Privacy Shutter, SonicMaster |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | Precision Touchpad |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| Processor | Intel Core 5 120U (12M Cache, up to 5.0 GHz) |
| Removable | Upgradable; Need to remove bottom/top case |
| Dimensions | 35.97 x 23.25 x 1.79 ~ 1.79 cm (14.16" x 9.15" x 0.70" ~ 0.70") |
| Microphone | Yes |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Adapter Type | ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Battery Type | 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Display Size | 15.6-inch |
| Display Type | IPS |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Touch Screen | No |
| Body Material | LCD cover-material: Plastic Top case-material: Plastic Bottom case-material: Plastic |
| Graphics Type | Shared |
| Keyboard Type | Chiclet Keyboard with Num-key |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Audio Features | SonicMaster |
| Graphics Model | Intel |
| Processor Core | 10 |
| Total RAM Slot | 1x DDR4 SO-DIMM slot *Dual-channel memory support requires at least one SO-DIMM module. |
| Graphics Memory | Integrated |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core 5 120U |
| Battery Capacity | 42WHrs |
| Display Features | 45% NTSC color gamut 250nits LED Backlit Anti-glare display TÜV Rheinland-certified |
| Operating System | Free Dos |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 02 years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |
| Keyboard Features | NumberPad |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Supported SSD Type | 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| Processor Frequency | up to 5.0 GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps) |



