
Product Id: 52
Asus ExpertBook B1 B1503CVA Core 5 120U 15.6" FHD Laptop
৳ 88,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core 5-120U (10C, Up to 5.0GHZ, 12MB Cache)
- •RAM: 8GB DDR5, Storage: 512GB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6", FHD (1920 x 1080) 16:9, Anti-glare display
- •Graphics Model: Intel Iris Xᵉ Graphics
- •Operating System: FreeDos
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | 1x RJ45 Gigabit Ethernet |
| MPN | B1503CVA-S76149 |
| RAM | 8GB DDR5, Storage: 512GB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Color | Gentle Grey |
| Model | ExpertBook B1 |
| WebCam | 720p FHD camera |
| Weight | 1.45 kg (3.20 lbs) |
| Display | 15.6", FHD (1920 x 1080) 16:9, Anti-glare display |
| Speaker | Built-in speaker |
| Features | Backlit Keyboard, Military Grade |
| RAM Type | DDR5 |
| TouchPad | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 Wireless Card |
| Bus Speed | 5600 MT/s |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4, up to 1920x1080/60Hz |
| Processor | Intel Core 5-120U (10C, Up to 5.0GHZ, 12MB Cache) |
| Removable | Yes |
| Dimensions | 35.95 x 23.22 x 1.99 ~ 1.99 cm (14.15" x 9.14" x 0.78" ~ 0.78") |
| Microphone | Built-in array microphone |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Card Reader | N/A |
| Adapter Type | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Battery Type | 3 Cell |
| Display Size | 15.6-inch |
| Display Type | IPS |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Storage Type | M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Keyboard Type | 1.35mm Key-travel Backlit Keyboard |
| Optical Drive | N/A |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Graphics Model | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Other Features | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Processor Core | 10 |
| Total RAM Slot | 2 x DDR5 SO-DIMM slots |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core 5-120U |
| Battery Capacity | 42Wh |
| Display Features | Anti-glare display LED Backlit Aspect Ratio: 16:9 Screen-to-body ratio:87 % 300Nits |
| Operating System | FreeDos |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 03 years Warranty |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Supported SSD Type | M.2 2230 PCIe 4.0x4 M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| Processor Frequency | Up to 5.0GHz |
| Security Locker Slot | Kensington Nano Security Slot |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display and power delivery |



