
Product Id: 48
ASUS Vivobook 15 A1504VA Core 5 120U 15.6" FHD Laptop
Regular Price: ৳ 84,900
৳ 81,500
Save 4% on this product
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core 5-120U (12M Cache, up to 5.0 GHz)
- •RAM: 16GB DDR4, Storage: 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6" FHD (1920x1080) IPS Level, 0.2 ms, 250nits
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: Windows 11 Home
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| MPN | A1504VA-BQ387W/ A1504VA-BQ395W |
| RAM | 16GB DDR4, Storage: 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 1x1 |
| Color | Cool Silver |
| Model | Vivobook 15 A1504VA |
| WebCam | 720p HD camera |
| Weight | 1.70 kg (3.75 lbs) 1.50 kg (3.31 lbs) |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) IPS Level, 0.2 ms, 250nits |
| Speaker | Yes |
| Features | Privacy Shutter, Type-C Port, Wi-Fi 6E, Military Grade |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | Precision touchpad |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| Processor | Intel Core 5-120U (12M Cache, up to 5.0 GHz) |
| Removable | 1 x 8GB Non-Removable, 1 x 8GB Removable |
| Dimensions | 35.97 x 23.25 x 1.79 ~ 1.79 cm (14.16" x 9.15" x 0.70" ~ 0.70") |
| Generation | Core Series 1 |
| Microphone | Yes, Built-in array microphone Voice control |
| USB 2 Port | 1 x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Adapter Type | ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Battery Type | 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Display Size | 15.6-inch |
| Display Type | IPS Level |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Touch Screen | No |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Chiclet Keyboard with Num-key |
| Audio Features | SonicMaster with Cortana voice-recognition support |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Other Features | US MIL-STD 810H military-grade standard Energy star 8.0, RoHS, REACH |
| Processor Core | 10C (2 Performance cores, 8 Efficient cores) |
| Total RAM Slot | 2 x DDR4 SO-DIMM Slot |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core 5-120U |
| Battery Capacity | 42Wh |
| Display Features | LED Backlit Glossy display TÜV Rheinland-certified 70% less harmful blue light Screen-to-Body Ratio: 86% 250nits Brightness PANTONE Validated SGS Eye Care Display |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 02 years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) LED Display |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Supported SSD Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Processor Frequency | up to 5.0 GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |



