
Product Id: 40
Asus ExpertBook B1 B1503CTA Core 3 N355 15.6" FHD Laptop
৳ 59,500
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core 3 N355 (6MB Cache, Up to 3.90GHz, 8C)
- •RAM: 8GB LPDDR5X 4800MT/s, Storage: 512GB NVMe PCIe 4.0 SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6", FHD (1920 x 1080) IPS 16:9, Anti-glare display
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: FreeDos
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | 1x RJ45 Gigabit Ethernet |
| MPN | B1503CTA-S70329 |
| RAM | 8GB LPDDR5X 4800MT/s, Storage: 512GB NVMe PCIe 4.0 SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Color | Gentle Grey |
| Model | ExpertBook B1 B1503CTA |
| WebCam | 720p HD camera |
| Weight | Start from:01.52 kg (3.35 lbs) |
| Display | 15.6", FHD (1920 x 1080) IPS 16:9, Anti-glare display |
| Speaker | Built-in speaker |
| Features | Wi-Fi 6, US MIL-STD 810H military-grade standard |
| RAM Type | LPDDR5X |
| TouchPad | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 Wireless Card |
| Bus Speed | 4800 MT/s |
| CPU Cache | 6MB |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| Processor | Intel Core 3 N355 (6MB Cache, Up to 3.90GHz, 8C) |
| Removable | No |
| Dimensions | 35.95 x 23.22 x 1.99 ~ 1.99 cm (14.15" x 9.14" x 0.78" ~ 0.78") |
| Microphone | Built-in array microphone |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Card Reader | N/A |
| Adapter Type | TYPE C ;45W AC Adapter Output: 20V DC, 2.25A, 45W Input: 100~240V AC; 50/60Hz universal |
| Battery Type | 3 Cell |
| Display Size | 15.6-inch |
| Display Type | LED |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Storage Type | M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Keyboard Type | 1.4mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard |
| Optical Drive | N/A |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Other Features | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Processor Core | 8 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core 3 N355 |
| Battery Capacity | 42Wh |
| Display Features | Anti-glare display LED Backlit Aspect Ratio: 16:9 Screen-to-body ratio:87 % NTSC: 45% 300Nits Brightness |
| Operating System | FreeDos |
| Processor Thread | 8 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 03 years Warranty |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Supported SSD Type | M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| Processor Frequency | Base Frequency: 1.90GHz Max Turbo: 3.90GHz |
| Security Locker Slot | Kensington Nano Security Slot |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery |



