
Product Id: 106
MSI Modern A15 AI F2HMG Ryzen 5 220 15.6" FHD Laptop
৳ 81,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: AMD Ryzen 5 220 (16MB L3 Cache, Up to 4.9GHz)
- •RAM: 16GB DDR5, Storage: 512GB NVMe PCIe Gen4 M.2 SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6" FHD (1920x1080) IPS, 60Hz
- •Graphics Model: AMD Radeon Graphics
- •Operating System: FreeDOS
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | 1x RJ45 Gb LAN |
| RAM | 16GB DDR5, Storage: 512GB NVMe PCIe Gen4 M.2 SSD |
| WiFi | 802.11 ax Wi-Fi 6E |
| Color | Platinum Gray |
| Model | Modern A15 AI F2HMG |
| WebCam | HD type (30fps@720p) |
| Weight | 1.6 kg |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) IPS, 60Hz |
| Speaker | 2x 2W Speaker |
| Features | Backlit Keyboard, Webcam Shutter, Type-C, Wi-Fi 6E |
| RAM Type | DDR5 |
| TouchPad | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| CPU Cache | 16 MB L3 Cache |
| HDMI Port | 1x HDMI (4K @ 30Hz) |
| Processor | AMD Ryzen 5 220 (16MB L3 Cache, Up to 4.9GHz) |
| Removable | Yes |
| Dimensions | 358.9 x 235.9 x 19.9 mm |
| Generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Microphone | Array Microphone |
| USB 3 Port | 2x Type-A USB3.2 Gen1 |
| Card Reader | 1x Micro SD Card Reader |
| Adapter Type | 65W adapter |
| Battery Type | 3 cell |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | IPS |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Touch Screen | N/A |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| Optical Drive | N/A |
| Security Chip | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics Model | AMD Radeon Graphics |
| Processor Core | 6 |
| Total RAM Slot | 2 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 5 220 |
| Storage Upgrade | 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4) |
| Battery Capacity | 46.8 Battery (Whr) |
| Max RAM Capacity | 32GB |
| Operating System | FreeDOS |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 02 years warranty (Battery & Adapter 1 Year) |
| Keyboard Features | Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key |
| Display Resolution | FHD (1920*1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Supported SSD Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Processor Frequency | Up to 4.9 GHz |
| Security Locker Slot | Kensington Lock |
| Camera Privacy Shutter | Webcam Shutter |
| Headphone & Microphone Port | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort/ Power Delivery 3.0) |
Similar Products

MSI Cyborg A15 AI B2HWFKG Ryzen 7 260 RTX 5060 8GB Graphics 144hz 15.6" FHD IPS Gaming Laptop Copilot+PC
৳ 1,75,000

MSI Katana 15 HX B14WEK Core i7 14th Gen RTX 5050 8GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop
৳ 1,68,900

MSI VenturePro 15 A2RWEG Core 5 210H RTX 5050 8GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop
৳ 1,48,900

MSI Cyborg 15 A13UC Core i5 13th Gen RTX 3050 4GB Graphics 15.6" FHD 144Hz Gaming Laptop
৳ 98,900