
Product Id: 107
MSI Modern 14 F13MG Core i7 13th Gen 14" FHD Laptop Urban Silver
৳ 87,900
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i7-1355U (12M Cache, up to 5.00 GHz)
- •RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM, Storage: 512GB Gen4 SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 14" IPS Level FHD (1920x1080), 60Hz, 45% NTSC
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: Free DOS
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | 1x RJ45 |
| MPN | F13MG-279XBD-US71355U8GXXDXX |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz RAM, Storage: 512GB Gen4 SSD |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Color | Urban Silver |
| Model | Modern 14 F13MG |
| WebCam | HD WebCam (30fps@720p) |
| Weight | 1.5 kg |
| Display | 14" IPS Level FHD (1920x1080), 60Hz, 45% NTSC |
| Speaker | 2x 2W |
| Features | Backlit Keyboard With Copilot Key, Type-C |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Bus Speed | 3200MHz |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | 1x HDMI (4K @ 30Hz) |
| Processor | Intel Core i7-1355U (12M Cache, up to 5.00 GHz) |
| Dimensions | 323.9 x 217.2 x 19.9mm |
| Generation | 13th Gen |
| Microphone | Yes |
| USB 2 Port | 2x Type-A USB2.0 |
| USB 3 Port | 3x Type-A USB3.2 Gen1 |
| Card Reader | 1x Micro SD |
| Adapter Type | 65W Adapter |
| Battery Type | 3 cell |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Type | IPS Level |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Storage Type | NVMe PCIe SSD Gen4x4 |
| Touch Screen | N/A |
| Keyboard Type | Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key |
| Optical Drive | N/A |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Processor Core | 10 (Performance-cores- 2 Efficient-cores- 8) |
| Total RAM Slot | 2 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i7 1355U |
| Storage Upgrade | Installed SSD can be upgradeable |
| Battery Capacity | 46.8Whr |
| Display Features | 45%NTSC |
| Operating System | Free DOS |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 02 years warranty (Battery & Adapter 1 Year) |
| Display Resolution | FHD (1920*1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Processor Frequency | up to 5.00GHz |
| Headphone & Microphone Port | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort/ Power Delivery 3.0) |
Similar Products

MSI Cyborg A15 AI B2HWFKG Ryzen 7 260 RTX 5060 8GB Graphics 144hz 15.6" FHD IPS Gaming Laptop Copilot+PC
৳ 1,75,000

MSI Katana 15 HX B14WEK Core i7 14th Gen RTX 5050 8GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop
৳ 1,68,900

MSI VenturePro 15 A2RWEG Core 5 210H RTX 5050 8GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop
৳ 1,48,900

MSI Cyborg 15 A13UC Core i5 13th Gen RTX 3050 4GB Graphics 15.6" FHD 144Hz Gaming Laptop
৳ 98,900