
Product Id: 113
MSI Cyborg 15 A13VE Core i5 13th Gen RTX 4050 6GB Graphics 15.6" FHD 144Hz Gaming Laptop
৳ 1,15,900
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i5-13420H (12M Cache, 3.4 GHz up to 4.6 GHz)
- •RAM: 8GB DDR5 5200MHz, Storage: 512GB NVMe PCIe Gen4x4 SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Graphics Model: NVIDIA GeForce RTX 4050
- •Operating System: FreeDOS
- •Battery Capacity: 53.5Whr
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | 1x RJ45 |
| MPN | A13VE-2083XBD-TB51342H8GXXDXX |
| RAM | 8GB DDR5 5200MHz, Storage: 512GB NVMe PCIe Gen4x4 SSD |
| WiFi | 802.11 ax Wi-Fi 6 |
| Color | Translucent Black |
| Model | Cyborg 15 A13VE |
| WebCam | HD type (30fps@720p) |
| Weight | 1.98 kg |
| Speaker | 2x 2W Speaker |
| Features | Single Backlit Keyboard, Type-C, Wi-Fi 6, 144Hz Refresh Rate |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU 6GB GDDR6 |
| RAM Type | DDR5 |
| TouchPad | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Bus Speed | 5200MHz |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 (4K @ 60Hz) |
| Processor | Intel Core i5-13420H (12M Cache, 3.4 GHz up to 4.6 GHz) |
| Dimensions | 359.36 x 250.34 x 21.95~22.9 mm |
| Generation | 13th Gen |
| Microphone | Yes |
| USB 3 Port | 2x Type-A USB3.2 Gen1 |
| Card Reader | N/A |
| Adapter Type | 120W Adapter |
| Battery Type | 3 cell |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | IPS |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Storage Type | NVMe PCIe Gen4 SSD |
| Touch Screen | No |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard Type | Single Backlit Keyboard (Blue) |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Processor Core | 8 (4 Performance cores, 4 Efficient cores) |
| Total RAM Slot | 2 |
| Graphics Memory | 6GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-13420H |
| Battery Capacity | 53.5Whr |
| Max RAM Capacity | 64GB |
| Operating System | FreeDOS |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 2 Years warranty (Battery & Adapter 1 Year) |
| Display Resolution | FHD (1920*1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Processor Frequency | 3.4GHz to 4.6GHz |
| Security Locker Slot | Kensington Lock |
| Headphone & Microphone Port | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x Type-C (USB3.2 Gen1 / DisplayPort) |
Similar Products

MSI Cyborg A15 AI B2HWFKG Ryzen 7 260 RTX 5060 8GB Graphics 144hz 15.6" FHD IPS Gaming Laptop Copilot+PC
৳ 1,75,000

MSI Katana 15 HX B14WEK Core i7 14th Gen RTX 5050 8GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop
৳ 1,68,900

MSI VenturePro 15 A2RWEG Core 5 210H RTX 5050 8GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop
৳ 1,48,900

MSI Cyborg 15 A13UC Core i5 13th Gen RTX 3050 4GB Graphics 15.6" FHD 144Hz Gaming Laptop
৳ 98,900