
Product Id: 20
MacBook Neo
Regular Price: ৳ 98,000
৳ 83,900
Save 14% on this product
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Apple A18 Pro chip with 6‑core CPU, 5‑core GPU, 16‑core Neural Engine
- •RAM: 8GB Unified Memory, Storage: 256GB/ 512GB SSD
- •Storage Capacity: 256GB/ 512GB
- •Display: 13-inch Liquid Retina display, LED-backlit display with IPS (2408 x 1506)
- •Graphics Model: 5‑core GPU ProRes encode and decode engine AV1 decode
- •Operating System: macOS
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| NPU | 16-core Neural Engine 60GB/s memory bandwidth |
| RAM | 8GB Unified Memory, Storage: 256GB/ 512GB SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Color | Silver Blush Citrus Indigo |
| Model | MacBook Neo |
| WebCam | 1080p FaceTime HD camera |
| Weight | 2.7 pounds (1.23 kg) |
| Display | 13-inch Liquid Retina display, LED-backlit display with IPS (2408 x 1506) |
| Speaker | Dual-speaker sound system |
| Features | Backlit Magic Keyboard with Touch ID, Wi-Fi 6E, Bluetooth 6 |
| RAM Type | Unified memory |
| TouchPad | Multi-Touch trackpad for precise cursor control and support for gestures |
| Bluetooth | Bluetooth 6 |
| Processor | Apple A18 Pro chip with 6‑core CPU, 5‑core GPU, 16‑core Neural Engine |
| Removable | Non-Removable |
| Dimensions | Height: 0.50 inch (1.27 cm) Width: 11.71 inches (29.75 cm) Depth: 8.12 inches (20.64 cm) |
| Microphone | Dual-mic array with directional beamforming |
| Card Reader | N/A |
| Adapter Type | 20W USB-C Power Adapter |
| Battery Type | lithium‑ion battery |
| Display Size | 13.0-inch (diagonal) |
| Display Type | Liquid Retina display LED-backlit display with IPS technology |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Storage Type | SSD |
| Touch Screen | No |
| Chipset Model | Apple A18 Pro chip |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Magic Keyboard |
| Audio Features | Support for Spatial Audio when playing music or video with Dolby Atmos on built-in speakers Voice Isolation and Wide Spectrum microphone modes for enhanced voice clarity in audio and video calls |
| Graphics Model | 5‑core GPU ProRes encode and decode engine AV1 decode |
| Processor Core | 6‑core CPU with 2 performance cores and 4 efficiency cores |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Apple |
| Processor Model | A18 Pro chip |
| Battery Capacity | 36.5‑watt |
| Display Features | 500 nits brightness Support for 1 billion colors sRGB color |
| Operating System | macOS |
| Storage Capacity | 256GB/ 512GB |
| Warranty Details | 1 Year international warranty Estimated Warranty Claim Duration in 40 Days (Approx). It may take additional time up to 90 days. |
| Keyboard Features | 78 (ANSI) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys |
| Display Resolution | 2408-by-1506 native resolution at 219 pixels per inch |
| Fingerprint Sensor | Touch ID (Only for 512GB Variant) |
| Backup Time (Approx) | Up to 16 hours video streaming Up to 11 hours wireless web |
| Headphone & Microphone Port | 3.5 mm headphone jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | One USB 3 (USB-C) port with support for: Charging, DisplayPort, USB 3 (up to 10Gb/s) One USB 2 (USB-C) port with support for: Charging, USB 2 (up to 480Mb/s) |



