
Product Id: 23
MacBook Air M5 Chip 13-inch
Regular Price: ৳ 1,65,000
৳ 1,59,000
Save 4% on this product
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Apple M5 chip with 10‑core CPU, 8‑core GPU, 16‑core Neural Engine
- •RAM: 16GB Unified Memory, Storage: 512GB SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 13.6-inch Liquid Retina display (2560x1664) with True Tone
- •Graphics Model: 8‑core GPU Neural Accelerators Hardware-accelerated ray tracing
- •Operating System: macOS
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| NPU | 16-core Neural Engine 153GB/s memory bandwidth |
| RAM | 16GB Unified Memory, Storage: 512GB SSD |
| WiFi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Color | Midnight |
| Model | MacBook Air 13 inch |
| WebCam | 1080p FaceTime HD camera |
| Weight | 2.7 pounds (1.23 kg) |
| Display | 13.6-inch Liquid Retina display (2560x1664) with True Tone |
| Speaker | Four-speaker sound system |
| Features | Backlit Magic Keyboard with Touch ID |
| RAM Type | Unified memory |
| TouchPad | Force Touch trackpad for precise cursor control and pressure-sensing capabilities; enables Force clicks, accelerators, pressure-sensitive drawing, and Multi-Touch gestures |
| Bluetooth | Bluetooth 6 |
| Processor | Apple M5 chip with 10‑core CPU, 8‑core GPU, 16‑core Neural Engine |
| Removable | Non-Removable |
| Dimensions | Height: 0.44 inch (1.13 cm) Width: 11.97 inches (30.41 cm) Depth: 8.46 inches (21.5 cm) |
| Microphone | Three-mic array |
| Card Reader | N/A |
| Adapter Type | 40W USB-C Power Adapter |
| Battery Type | Lithium‑polymer |
| Display Size | 13.6-inch |
| Display Type | Liquid Retina display |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage Type | SSD |
| Touch Screen | No |
| Chipset Model | Apple M5 |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Backlit Magic Keyboard |
| Audio Features | Supported formats include AAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, and Dolby Atmos |
| Graphics Model | 8‑core GPU Neural Accelerators Hardware-accelerated ray tracing |
| Processor Core | 10-core CPU with 4 super cores and 6 efficiency cores |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Apple |
| Processor Model | M5 chip |
| Battery Capacity | 53.8 Wh |
| Display Features | 2560-by-1664 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness Support for 1 billion colors Wide color (P3) True Tone technology |
| Operating System | macOS |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 1 Year international warranty Estimated Warranty Claim Duration in 40 Days (Approx). It may take additional time up to 90 days. |
| Keyboard Features | 78 (U.S.) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys and 4 arrow keys in an inverted-T arrangement |
| Display Resolution | 2560 x 1664 |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Headphone & Microphone Port | 3.5 mm headphone jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2 x Thunderbolt 4 (USB Type-C) |



