
Product Id: 22
MacBook Air M4 Chip 15-inch
Regular Price: ৳ 1,60,000
৳ 1,55,000
Save 3% on this product
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Apple M4 chip with 10‑core CPU, 10‑core GPU, 16‑core Neural Engine
- •RAM: 16GB Unified Memory, Storage: 256GB/512GB SSD
- •Storage Capacity: 256GB/512GB
- •Display: 15.3-inch Liquid Retina display (2880 x1864) with True Tone
- •Graphics Model: Apple 10-core GPU
- •Operating System: macOS
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| MPN | MW1L3 |
| RAM | 16GB Unified Memory, Storage: 256GB/512GB SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Color | Midnight |
| Model | MacBook Air 15 inch |
| WebCam | 1080p FaceTime HD camera |
| Weight | 3.3 pounds (1.51 kg) |
| Display | 15.3-inch Liquid Retina display (2880 x1864) with True Tone |
| Speaker | Four-speaker sound system |
| Features | Backlit Magic Keyboard with Touch ID |
| RAM Type | Unified memory |
| TouchPad | Force Touch trackpad for precise cursor control and pressure-sensing capabilities; enables Force clicks, accelerators, pressure-sensitive drawing, and Multi-Touch gestures |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Processor | Apple M4 chip with 10‑core CPU, 10‑core GPU, 16‑core Neural Engine |
| Removable | Non-Removable |
| Dimensions | Height: 0.45 inch (1.15 cm) Width: 13.40 inches (34.04 cm) Depth: 9.35 inches (23.76 cm) |
| Microphone | Three-mic array |
| Card Reader | N/A |
| Adapter Type | 35W USB-C Power Adapter |
| Battery Type | Lithium‑polymer |
| Display Size | 15.3-inch |
| Display Type | Liquid Retina display |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage Type | SSD |
| Touch Screen | No |
| Chipset Model | Apple M4 |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Backlit Magic Keyboard |
| Graphics Model | Apple 10-core GPU |
| Processor Core | Apple M4 chip with10‑core CPU (4 performance cores and 6 efficiency cores) 10‑core GPU Hardware-accelerated ray tracing 16-core Neural Engine |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Apple |
| Processor Model | M4 chip |
| Battery Capacity | 66.5 Wh |
| Display Features | 2880-by-1864 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness Support for 1 billion colors Wide color (P3) True Tone technology |
| Operating System | macOS |
| Storage Capacity | 256GB/512GB |
| Warranty Details | 1 Year international warranty Estimated Warranty Claim Duration in 40 Days (Approx). It may take additional time up to 90 days. |
| Keyboard Features | 78 (U.S.) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys and 4 arrow keys in an inverted-T arrangement |
| Part Number / MPN | MW1L3, MC7A4, MC7C4, MW1K3 |
| Display Resolution | 2880 x1864 |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Headphone & Microphone Port | 3.5 mm headphone jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2 x Thunderbolt 4 (USB Type-C) |



