
Product Id: 3
Acer Aspire Lite-AL15-31 Intel N100 15.6" FHD Laptop
৳ 42,900
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core N100 (up to 3.40 GHz, 6MB)
- •RAM: 8 GB
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6" FHD (1920x1080)
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: FreeDos
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| MPN | UN.346SI.005 |
| RAM | 8 GB |
| Ram | 8GB DDR4, Storage: 512GB SSD |
| WiFi | 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN |
| Color | Steel Gray |
| Model | Aspire Lite-AL15-31 |
| WebCam | 720p HD |
| Weight | 1.75 Kg |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) |
| Speaker | Two built-in stereo speakers |
| Features | Type-C, Two Built-in Stereo Speakers |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | Multi-gesture touchpad |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Bus Speed | 3200 |
| CPU Cache | 6M |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| Processor | Intel Core N100 (up to 3.40 GHz, 6MB) |
| Dimensions | 357.5 (W) x 229.5 (D) x 18.9 (H) mm |
| Microphone | Yes |
| USB 2 Port | 2 x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen1 Type-A |
| Card Reader | N/A |
| Adapter Type | 65 W AC adapter |
| Battery Type | Li-ion |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | FHD Ultra-slim IPS Display |
| Storage Type | PCIe Gen3 NVMe |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Acer keyboard layout with international language support |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Other Features | UN.346SI.005 |
| Processor Core | 4 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core N100 |
| Storage Upgrade | Support up to 1 TB |
| Battery Capacity | 36 Wh |
| Max RAM Capacity | 16GB |
| Operating System | FreeDos |
| Processor Thread | 4 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |
| Display Resolution | (1920x1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Processor Frequency | up to 3.40 GHz |
| Headphone & Microphone Port | Mic and Headphone Combo Jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C |
Similar Products

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 9 275HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,40,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,25,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71-73WM Core Ultra 7 255HX RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics 16" Gaming Laptop
৳ 2,79,900
Save ৳15,100

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5050 8GB GDDR7 Graphics 16 Inch Gaming Laptop
৳ 2,85,000