
Product Id: 16
Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5050 8GB GDDR7 Graphics 16 Inch Gaming Laptop
৳ 2,85,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core Ultra 7 255HX (UP to 5.2 GHz, 20C, 20T, 30 MB Cache)
- •RAM: 16GB DDR5 6400MHz, Storage: 1TB NVMe SSD
- •Storage Capacity: 1TB
- •Graphics Model: NVIDIA GeForce RTX 5050
- •Operating System: Windows 11 Home
- •Battery Capacity: 76 Wh
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | Killer Ethernet E3100G |
| MPN | NH.QX8SI.001 |
| NPU | Intel AI Boost with 33 TOPS |
| RAM | 16GB DDR5 6400MHz, Storage: 1TB NVMe SSD |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN Killer Wireless Wi-Fi 6E 1675i |
| Color | Abyssal Black |
| Model | Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 |
| WebCam | 1080p HD video at 60 fps with Temporal Noise Reduction IR camera with blue glass |
| Weight | 2.3 kg (5.07 lbs.) |
| Speaker | Internal speakers |
| Features | RGB-Backlight Keyboard, Type-C, Windows 11 Home |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB Graphics |
| RAM Type | Dual-channel DDR5 SDRAM |
| TouchPad | Multi-gesture touchpad, supporting two-finger scroll; pinch; gestures to open Cortana, Action Center, multitasking; application commands Microsoft Precision Touchpad certification Moisture resistant, Control Keys ,Mode Key |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Bus Speed | 6400MHz |
| CPU Cache | 30MB |
| HDMI Port | 1x HDMI Port |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255HX (UP to 5.2 GHz, 20C, 20T, 30 MB Cache) |
| Removable | Yes |
| Dimensions | 356.78 (W) x 275.5 (D) x 12/19.97 (H) mm (14.05 x 10.85 x 0.47/0.79 inches) with RTX 5070 Ti |
| Microphone | Dual built-in microphones with AI noise reduction |
| USB 2 Port | 2 x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen1 Type-A |
| Adapter Type | 3-pin 230 W 5.5 PHY PCR 50% AC adapter |
| Battery Type | 4-cell Li-ion battery |
| Display Size | 16 Inch |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Storage Type | PCIe NVMe Gen 4 SSD |
| Graphics Type | GDDR7 VRAM |
| Keyboard Type | RGB-backlight keyboard |
| Audio Features | DTS® X:Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, Speaker Protection with up to 6 custom content modes via smart amplifier |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Processor Core | 20C |
| Total RAM Slot | two soDIMM modules |
| Graphics Memory | 8 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core Ultra 7 255HX |
| Storage Upgrade | Upgradable upto 2*1 TB |
| Battery Capacity | 76 Wh |
| Display Features | 400 nits, typical value Acer CineCrystal:16:10 Aspect ratio Color gamut: DCI-P3 100% (Typical value) Certified by True Black HDR 500 |
| Max RAM Capacity | Upgradable to 2*32 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Thread | 20T |
| Storage Capacity | 1TB |
| Warranty Details | 2 Years Warranty |
| Part Number / MPN | NH.QX8SI.001 |
| Display Resolution | WQXGA (2560 x 1600) |
| Processor Frequency | Processor Speed: 2.4 GHz Processor Speed (turbo): 5.2 GHz |
| Headphone & Microphone Port | Yes |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C |
Similar Products

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 9 275HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,40,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,25,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71-73WM Core Ultra 7 255HX RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics 16" Gaming Laptop
৳ 2,79,900
Save ৳15,100

Acer Swift Go 14 SFG14-73 Core Ultra 7 155H 14" WQXGA+ OLED Laptop
৳ 1,46,000