
Product Id: 288
Lexar SL500 1TB Type-C 3.2 Gen 2x2 Portable SSD
৳ 19,500
In Stock
Quick Overview
- •Storage Capacity: 1TB, up to 6.6' Drop Resistant
- •Weight: 43g
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| Color | Black |
| Model | SL500 |
| Others | Bus Powered Lexar DataShield 256-Bit AES Encryption Enhanced Heat Dissipation IP54 Rated for Dust and Water Drop Resistant up to 6.6' Windows, Mac, iOS, Android Compatible |
| Weight | 43g |
| Capacity | 1TB |
| Dimension | 85mm x 54mm x 7.8mm(The thinnest part is 4.8mm) |
| Interface | Type-C 3.2 Gen 2x2, Enhanced Heat Dissipation |
| Read Speeds | up to 2000 MB/s, Write Speeds: up to 1800 MB/s |
| Sequential R/W | Read Speeds up to 2000 MB/s Write Speeds up to 1800 MB/s |
| Storage Capacity | 1TB, up to 6.6' Drop Resistant |
| Storage Temperature | -40°C to 85°C (-40°F to 185°F) |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C (32°F to 122°F) |
| Manufacturing Warranty | 3 years |



