
Product Id: 285
Lexar SL300 1TB Type-C 3.2 Gen 2 Portable SSD
৳ 17,500
In Stock
Quick Overview
- •Storage Capacity: 1TB, up to 6.6' Drop Resistant
- •Weight: 45g
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| Color | Black |
| Model | SL300 |
| Others | Bus Powered Lexar DataShield 256-Bit AES Encryption Enhanced Heat Dissipation Drop Resistant up to 6.6' |
| Weight | 45g |
| Capacity | 1TB |
| Dimension | 100.6mm x 50mm x 10.5mm |
| Interface | Type-C 3.2 Gen 2, Enhanced Heat Dissipation |
| Read Speeds | up to 1050 MB/s, Write Speeds: up to 1000 MB/s |
| Sequential R/W | Read Speeds up to 1050 MB/s Write Speeds up to 1000 MB/s |
| Storage Capacity | 1TB, up to 6.6' Drop Resistant |
| Storage Temperature | -40°C to 85°C (-40°F to 185°F) |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C (32°F to 122°F) |
| Manufacturing Warranty | 3 years |



