
Product Id: 94
Lenovo IdeaPad Slim 3i 15ITL6 Core i7 11th Gen 15.6" FHD Laptop with Fingerprint
৳ 76,500
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i7-1165G7 (12M Cache, 2.80 GHz up to 4.70 GHz, with IPU)
- •RAM: 8GB RAM, Storage: 512GB SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6" FHD (1920 x 1080)
- •Graphics Model: Intel Iris Xe Graphics
- •Operating System: Windows 11 Home
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| MPN | 82H803EWIN |
| RAM | 8GB RAM, Storage: 512GB SSD |
| WiFi | Wi-Fi 11ac 2x2 |
| Color | Arctic Grey |
| Model | IdeaPad Slim 3i |
| WebCam | HD Camera |
| Weight | 1.65 kg |
| Display | 15.6" FHD (1920 x 1080) |
| Speaker | Yes |
| Features | Backlit keyboard, Fingerprint, Type-C |
| RAM Type | DDR4 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Bus Speed | 3200 MHz |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | 1 x HDMI |
| Processor | Intel Core i7-1165G7 (12M Cache, 2.80 GHz up to 4.70 GHz, with IPU) |
| Removable | 8GB soldered + 8GB SO-DIMM |
| Dimensions | 359.2 x 236.5 x 19.9mm |
| Generation | 11th Gen |
| Microphone | Yes |
| USB 2 Port | 1 x USB 2.0 |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen 1 |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| Adapter Type | 65W Round Tip (2-pin, Wall-mount) |
| Battery Type | Li-Ion |
| Display Size | 15.6" |
| Display Type | LED |
| Storage Type | NVMe PCIe |
| Keyboard Type | Backlit, English (EU) |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Audio Features | Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio. |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics Model | Intel Iris Xe Graphics |
| Processor Core | 4 |
| Total RAM Slot | 1 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i7 1165G7 |
| Battery Capacity | 45Wh |
| Display Features | Anti Glare, TN Panel 250 nits |
| Max RAM Capacity | Up to 16GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Thread | 8 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per Lenovo) |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Processor Frequency | 2.80 GHz up to 4.70 GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | Combo |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
Similar Products

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop Cosmic Blue With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop
৳ 71,000
Save ৳5,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 16GB RAM 15.3" WUXGA Laptop
৳ 80,000