
Product Id: 92
Lenovo IdeaPad Slim 3i 15IRH8 Core i5 13th Gen 15.6" FHD Military Grade Laptop With Windows 11
৳ 75,500
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i5-13420H (12M Cache, 3.4 GHz up to 4.6 GHz)
- •RAM: 8GB DDR5, Storage: 512GB SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6" FHD (1920 x 1080)
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: Windows 11 Home
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | No Onboard Ethernet |
| MPN | 83EM002DLK |
| RAM | 8GB DDR5, Storage: 512GB SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6, 11ax 2x2 |
| Color | Abyss Blue |
| Model | IdeaPad Slim 3i 15IRH8 |
| WebCam | HD Camera |
| Weight | Starting at 1.62 kg (3.57 lbs) |
| Display | 15.6" FHD (1920 x 1080) |
| Speaker | Yes |
| Features | Type-C, Stereo Speakers |
| RAM Type | DDR5 |
| TouchPad | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Bus Speed | 4800 MHz |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | 1x HDMI1.4 |
| Processor | Intel Core i5-13420H (12M Cache, 3.4 GHz up to 4.6 GHz) |
| Removable | No |
| Dimensions | 359.3 x 235 x 17.9 mm (14.15 x 9.25 x 0.70 inches) |
| Generation | 13th |
| Microphone | Yes |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 |
| Card Reader | Yes |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Display Size | 15.6" |
| Display Type | TN |
| Storage Type | SSD |
| Body Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Keyboard Type | Non-backlit, English (EU) |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Audio Features | User-facing stereo speakers, 1.5W x2, optimized with Dolby Audio |
| Extra M.2 Slot | No |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Processor Core | 8 (4 Performance cores, 4 Efficient cores) |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-13420H |
| Storage Upgrade | Up to 1TB |
| Battery Capacity | Integrated 47Wh |
| Display Features | IPS 250nits Anti-glare |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per Lenovo) |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Fingerprint Sensor | No |
| Processor Frequency | P-core 2.1 / 4.6GHz, E-core 1.5 / 3.4GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
Similar Products

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop Cosmic Blue With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop
৳ 71,000
Save ৳5,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 16GB RAM 15.3" WUXGA Laptop
৳ 80,000