
Product Id: 90
Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRU8 Core i3 13th Gen 15.6" FHD Military Grade Laptop
৳ 62,500
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i3-1305U (10MB Cache, 3.3GHz up to 4.5GHz)
- •RAM: 8GB soldered
- •Storage Capacity: 256GB
- •Display: 15.6" FHD (1920x1080) TN, 250nits Anti-glare
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: Windows 11 Home
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| MPN | 82X7003PLK |
| RAM | 8GB soldered |
| Ram | 8GB LPDDR5-4800, Storage: 256GB M.2 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6, 11ax 2x2 |
| Color | Abyss Blue |
| Model | IdeaPad Slim 3 15IRU8 |
| WebCam | FHD 1080p |
| Weight | Starting at 1.62 kg (3.57 lbs) |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) TN, 250nits Anti-glare |
| Speaker | User-facing stereo speakers, 1.5W x2 |
| Features | Type-C, Privacy Shutter, Wi-Fi 6, Dolby Audio |
| RAM Type | DDR5 |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 69 x 104 mm (2.72 x 4.09 inches) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Bus Speed | 4800 MHz |
| CPU Cache | 10MB |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| Processor | Intel Core i3-1305U (10MB Cache, 3.3GHz up to 4.5GHz) |
| Removable | No |
| Dimensions | 359.3 x 235 x 17.9 mm (14.15 x 9.25 x 0.70 inches) |
| Generation | 13th Generation |
| Microphone | 2x, Array Microphone |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Battery Type | Integrated |
| Display Size | 15.6" |
| Display Type | TN |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Body Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Non-backlit, English (EU) |
| Optical Drive | N/A |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Audio Features | Optimized with Dolby Audio |
| Extra M.2 Slot | No |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Other Features | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) Green Certifications: ENERGY STAR 8.0 EPEAT Silver Registered ErP Lot 6 ErP Lot 26 RoHS compliant |
| Processor Core | 5 (Performance-cores- 1, Efficient-cores- 4) |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1305U |
| Storage Upgrade | Up to 1TB |
| Battery Capacity | 47Wh |
| Display Features | 250nits Anti-glare |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Thread | 6 |
| Storage Capacity | 256GB |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per Lenovo) |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Supported SSD Type | M.2 2242 SSD |
| Processor Frequency | 3.3 GHz up to 4.5 GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort 1.2) |
Similar Products

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop Cosmic Blue With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop
৳ 71,000
Save ৳5,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 16GB RAM 15.3" WUXGA Laptop
৳ 80,000