
Product Id: 95
Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 16GB RAM 15.3" WUXGA Laptop
৳ 80,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: AMD Ryzen 5 7535HS (6C / 12T, 3.3 / 4.55GHz, 3MB L2 / 16MB L3)
- •RAM: 16GB (8GB Soldered + 8GB SODIMM)
- •Storage Capacity: 512GB SSD
- •Display: 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz
- •Graphics Model: AMD Radeon 660M Graphics
- •Operating System: Free Dos
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| MPN | 83K700D5LK |
| RAM | 16GB (8GB Soldered + 8GB SODIMM) |
| Ram | 16GB DDR5-4800, Storage: 512GB M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Color | Luna Grey |
| Model | IdeaPad Slim 3 15ARP10 |
| WebCam | HD 720p |
| Weight | Starting at 1.59 kg (3.51 lbs) |
| Display | 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2 |
| Features | Privacy Shutter, Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, Military Grade |
| RAM Type | DDR5 |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Bus Speed | 4800 MHz |
| CPU Cache | 16MB L3 |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| Processor | AMD Ryzen 5 7535HS (6C / 12T, 3.3 / 4.55GHz, 3MB L2 / 16MB L3) |
| Removable | Yes |
| Dimensions | 343.4 x 239.5 x 16.9-17.9 mm (13.52 x 9.51 x 0.67-0.70 inches) |
| Generation | 7000 Series |
| Microphone | 2x Array |
| USB 3 Port | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| Card Reader | 1x SD card reader |
| Adapter Type | 65W round tip (3-pin) |
| Battery Type | Integrated |
| Display Size | 15.3" |
| Display Type | IPS |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Touch Screen | N/A |
| Body Material | Case Material: Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) Surface Treatment: Aluminium Stamping Anodized (Top), Texture (Bottom) |
| Chipset Model | AMD SoC Platform |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Non-Backlit, English (EU) |
| Optical Drive | N/A |
| Security Chip | Microsoft Pluton TPM 2.0 Enabled |
| Audio Features | Optimized with Dolby Audio |
| Extra M.2 Slot | Two M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Graphics Model | AMD Radeon 660M Graphics |
| Other Features | Green Certifications: ErP Lot 6/26, RoHS compliant Mil-Spec Test: MIL-STD-810H military test passed (21 test items) TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Processor Core | 6 |
| Total RAM Slot | 2 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 5 7535HS |
| Storage Upgrade | Up to two drives, 2x M.2 SSD M.2 2242 SSD up to 1TB |
| Battery Capacity | 50Wh |
| Display Features | 300nits Anti-glare, 45% NTSC 90.7% AAR (active area ratio) |
| Max RAM Capacity | Up to 24GB (8GB soldered + 16GB SODIMM) DDR5-4800 offering |
| Operating System | Free Dos |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB SSD |
| Warranty Details | 2 years Warranty (Battery 1 year). |
| Display Resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Supported SSD Type | M.2 2242 SSD up to 1TB |
| Processor Frequency | Up to 4.55GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.2 |
Similar Products

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop Cosmic Blue With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop
৳ 71,000
Save ৳5,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3i 15ITL6 Core i7 11th Gen 15.6" FHD Laptop with Fingerprint
৳ 76,500