
Product Id: 93
Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 Ryzen 7 5825U 15.6" FHD Laptop
৳ 76,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: AMD Ryzen 7 5825U (8C / 16T, 2.0 / 4.5GHz, 4MB L2 / 16MB L3)
- •RAM: 16GB Soldered
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare
- •Graphics Model: AMD Radeon Graphics
- •Operating System: FreeDOS
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| MPN | 82XM010PLK |
| RAM | 16GB Soldered |
| Ram | 16GB DDR4-3200, Storage: 512GB M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Color | Arctic Grey |
| Model | IdeaPad Slim 3 15ABR8 |
| WebCam | HD 720p |
| Weight | Starting at 1.62 kg (3.57 lbs) |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare |
| Speaker | 1.5W x2 |
| Features | Privacy Shutter, Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, Military Grade |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 69 x 104 mm (2.72 x 4.09 inches) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Bus Speed | 3200 MHz |
| CPU Cache | 16MB L3 Cache |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| Processor | AMD Ryzen 7 5825U (8C / 16T, 2.0 / 4.5GHz, 4MB L2 / 16MB L3) |
| Removable | N/A |
| Dimensions | 359.3 x 235 x 17.9 mm (14.15 x 9.25 x 0.70 inches) |
| Generation | 5000 Series |
| Microphone | 2x Array |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 |
| Card Reader | 1x SD card reader |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Display Size | 15.6" |
| Display Type | TN |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Touch Screen | N/A |
| Body Material | Case Material: PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) Surface Treatment: IMR (In-Mold Decoration by Roller) |
| Chipset Model | AMD SoC Platform |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Non-backlit Keyboard |
| Optical Drive | N/A |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Audio Features | Audio Chip: High Definition (HD) Audio User-facing stereo speakers, optimized with Dolby Audio |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics Model | AMD Radeon Graphics |
| Other Features | Green Certifications: ErP Lot 6/26, RoHS compliant Mil-Spec Test: MIL-STD-810H military test passed (21 test items), TÜV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution) |
| Processor Core | 8 |
| Total RAM Slot | Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 7 5825U |
| Storage Upgrade | One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD |
| Battery Capacity | 47Wh |
| Display Features | 250nits Anti-glare |
| Max RAM Capacity | 16GB |
| Operating System | FreeDOS |
| Processor Thread | 16 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 2 years International Limited Warranty (Battery 1 year). |
| Keyboard Features | Non-backlit, English |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Supported SSD Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Processor Frequency | up to 4.5 GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, USB PD 45-65W and DisplayPort 1.2) |
Similar Products

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop Cosmic Blue With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop
৳ 71,000
Save ৳5,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 16GB RAM 15.3" WUXGA Laptop
৳ 80,000