
Product Id: 88
Lenovo IdeaPad Slim 3 14IRU8 Core i3 13th Gen 14" FHD Laptop
৳ 58,500
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i3-1315U (10MB Cache, Up to 4.5GHz)
- •RAM: 8GB Soldered
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 14" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: FreeDOS
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| MPN | 82X60060LK |
| RAM | 8GB Soldered |
| Ram | 8GB LPDDR5-4800, Storage: 512GB M.2 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Color | Arctic Grey |
| Model | IdeaPad Slim 3 14IRU8 |
| WebCam | HD 720p with Privacy Shutter |
| Weight | Starting at 1.37 kg (3.02 lbs) |
| Display | 14" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare |
| Speaker | User-facing stereo speakers, 1.5W x2 |
| Features | Privacy Shutter, Type-C, Wi-Fi 6, Military Grade |
| RAM Type | LPDDR5 |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 62 x 104 mm (2.44 x 4.09 inches) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Bus Speed | 4800 MHz |
| CPU Cache | 10MB |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| Processor | Intel Core i3-1315U (10MB Cache, Up to 4.5GHz) |
| Removable | N/A |
| Dimensions | 324.3 x 213.8 x 17.9 mm (12.77 x 8.42 x 0.70 inches) |
| Generation | 13th Generation |
| Microphone | 2x, Array Microphone |
| USB 2 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Battery Type | Integrated |
| Display Size | 14" |
| Display Type | TN |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Body Material | Surface Treatment: IMR (In-Mold Decoration by Roller) Case Material: PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Non-backlit, English (EU) |
| Optical Drive | N/A |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Audio Features | Optimized with Dolby Audio High Definition (HD) Audio Chip |
| Extra M.2 Slot | No |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Other Features | Green Certifications: ErP Lot 6/26, RoHS compliant Other Certifications: TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) Mil-Spec Test: MIL-STD-810H military test passed (21 test items) |
| Processor Core | 6C (2P + 4E) |
| Total RAM Slot | 1 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1315U |
| Storage Upgrade | M.2 PCIe 4.0 x4 slot (M.2 SSD models) |
| Battery Capacity | 47Wh |
| Display Features | 250nits Anti-glare |
| Max RAM Capacity | Up to 8GB |
| Operating System | FreeDOS |
| Processor Thread | 8T |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per Lenovo) |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Supported SSD Type | One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD |
| Processor Frequency | P-core 1.2 / 4.5GHz, E-core 0.9 / 3.3GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort 1.2) |
Similar Products

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop Cosmic Blue With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop
৳ 71,000
Save ৳5,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 16GB RAM 15.3" WUXGA Laptop
৳ 80,000