
Product Id: 87
Lenovo IdeaPad Slim 3 14IAN8 Core i3 N305 14" FHD Laptop
৳ 55,500
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i3-N305 (8C / 8T, Max 3.8GHz, 6MB Cache)
- •RAM: 8GB LPDDR5-4800, Storage: 512GB M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 14" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: FreeDOS
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| MPN | 82XA005YLK |
| RAM | 8GB LPDDR5-4800, Storage: 512GB M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Color | Arctic Grey |
| Model | IdeaPad Slim 3 14IAN8 |
| WebCam | HD 720p |
| Weight | Starting at 1.31 kg (2.89 lbs) |
| Display | 14" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare |
| Speaker | User-facing stereo speakers, 1.5W x2 |
| Features | Privacy Shutter, Type-C, Wi-Fi 6, Military Grade |
| RAM Type | LPDDR5 |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 62 x 104 mm (2.44 x 4.09 inches) |
| Bluetooth | Bluetooth V5.2 |
| Bus Speed | 4800MHz |
| CPU Cache | 6MB Intel Smart Cache |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| Processor | Intel Core i3-N305 (8C / 8T, Max 3.8GHz, 6MB Cache) |
| Removable | N/A |
| Dimensions | 324.3 x 213.8 x 17.9 mm (12.77 x 8.42 x 0.70 inches) |
| Microphone | 2x Array |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Battery Type | Integrated |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Type | TN |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Touch Screen | N/A |
| Body Material | Case Material: PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) Surface Treatment: IMR (In-Mold Decoration by Roller) |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Non-backlit, English (EU) |
| Optical Drive | N/A |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Audio Features | optimized with Dolby Audio Audio Chip: High Definition (HD) Audio |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Other Features | Green Certifications: ErP Lot 6/26, RoHS compliant Mil-Spec Test: MIL-STD-810H military test passed (20 test items) Other Certifications: TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Processor Core | 8C |
| Total RAM Slot | 1 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-N305 |
| Storage Upgrade | One drive, up to 512GB M.2 2242 SSD |
| Battery Capacity | 47Wh |
| Display Features | 250nits Anti-glare Screen-to-Body Ratio: 87% AAR (active area ratio) |
| Max RAM Capacity | 8GB soldered memory, not upgradable |
| Operating System | FreeDOS |
| Processor Thread | 8T |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 2 Years Warranty |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Supported SSD Type | One M.2 PCIe 3.0 x4 slot (M.2 SSD models) |
| Processor Frequency | Max Turbo up to 3.8GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort 1.2) |
Similar Products

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop Cosmic Blue With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop
৳ 71,000
Save ৳5,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 16GB RAM 15.3" WUXGA Laptop
৳ 80,000