
Product Id: 86
Lenovo IdeaPad Slim 3 14AMN8 Ryzen 3 7320U 14" FHD Laptop
৳ 54,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: AMD Ryzen 3 7320U (4C / 8T, 2.4 / 4.1GHz, 2MB L2 / 4MB L3)
- •RAM: 8GB Soldered
- •Storage Capacity: 512GB SSD
- •Display: 14" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare
- •Graphics Model: AMD Radeon 610M Graphics
- •Operating System: Free Dos
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| MPN | 82XN0096LK |
| RAM | 8GB Soldered |
| Ram | 8GB LPDDR5-5500, Storage: 512GB M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Color | Abyss Blue |
| Model | IdeaPad Slim 3 14AMN8 |
| WebCam | 720p Webcam |
| Weight | Starting at 1.37 kg (3.02 lbs) |
| Display | 14" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare |
| Speaker | 1.5W x2 User-facing stereo speakers |
| Features | Privacy Shutter, Wi-Fi 6, Type-C, Military Grade |
| RAM Type | LPDDR5 |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 69 x 104 mm (2.72 x 4.09 inches) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Bus Speed | 5500MHz |
| CPU Cache | L1 Cache: 256KB L2 Cache: 2MB L3 Cache: 4MB |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| Processor | AMD Ryzen 3 7320U (4C / 8T, 2.4 / 4.1GHz, 2MB L2 / 4MB L3) |
| Removable | not upgradable |
| Dimensions | 324.3 x 213.8 x 17.9 mm (12.77 x 8.42 x 0.70 inches) |
| Generation | 7000 Series |
| Microphone | 2x Array |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Adapter Type | 65W round tip (3-pin) |
| Battery Type | Integrated |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Type | IPS |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Touch Screen | N/A |
| Body Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Chipset Model | AMD SoC Platform |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Non-Backlit, English (EU) |
| Optical Drive | N/A |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Audio Features | Optimized with Dolby Audio |
| Graphics Model | AMD Radeon 610M Graphics |
| Other Features | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) |
| Processor Core | 4 |
| Total RAM Slot | 1 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 3 7320U |
| Battery Capacity | 47Wh |
| Display Features | 300nits Anti-glare 87% AAR (active area ratio) |
| Max RAM Capacity | 8GB |
| Operating System | Free Dos |
| Processor Thread | 8 |
| Storage Capacity | 512GB SSD |
| Warranty Details | 2 years Warranty (Battery 1 year). |
| Display Resolution | FHD (1920×1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Processor Frequency | Up to 4.1GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort 1.2) |
Similar Products

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop Cosmic Blue With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop
৳ 71,000
Save ৳5,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 16GB RAM 15.3" WUXGA Laptop
৳ 80,000