
Product Id: 83
Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 AMD Athlon Silver 7120U 512GB Storage 15.6" FHD Laptop
৳ 42,900
In Stock
Quick Overview
- •Processor: AMD Athlon Silver 7120U (2.4 GHz up to 3.5 GHz)
- •RAM: 8GB DDR5 5500MHz, Storage: 512GB M.2 NVMe SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6" FHD (1920X1080)
- •Graphics Model: AMD Radeon 610M
- •Operating System: Free Dos
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| MPN | 82VG00PAIN |
| RAM | 8GB DDR5 5500MHz, Storage: 512GB M.2 NVMe SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6, 11ax 2x2 |
| Color | Cloud Grey |
| Model | IdeaPad 1 15AMN7 |
| WebCam | HD 720p |
| Weight | 1.58 kg |
| Display | 15.6" FHD (1920X1080) |
| Speaker | Yes, Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio |
| Features | Type-C, Privacy shutter |
| RAM Type | LDDR5 |
| TouchPad | Yes, Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad supports Precision TouchPad |
| Bluetooth | BT5.2 |
| Bus Speed | 5500MHz |
| CPU Cache | L2 Cache: 1MB L3 Cache: 2MB |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4b |
| Processor | AMD Athlon Silver 7120U (2.4 GHz up to 3.5 GHz) |
| Removable | NO |
| Dimensions | 360.2 x 236 x 17.9 mm (14.18 x 9.29 x 0.70 inches) |
| Microphone | Yes, 2x Array |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Battery Type | 3 Cell Li-ion |
| Display Size | 15.6" |
| Display Type | TN |
| Storage Type | NVMe PCIe SSD |
| Touch Screen | N/A |
| Body Material | PC-ABS |
| Chipset Model | AMD SoC Platform |
| Keyboard Type | Standard |
| Optical Drive | N/A |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics Model | AMD Radeon 610M |
| Processor Core | 2 |
| Total RAM Slot | 1 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Athlon Silver 7120U |
| Storage Upgrade | Installed SSD can be upgradeable |
| Battery Capacity | Integrated 42Whr |
| Display Features | 220nits Anti-glare |
| Operating System | Free Dos |
| Processor Thread | 2 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 2 years warranty ( Battery adapter 1 year) |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Fingerprint Sensor | No |
| Supported SSD Type | M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe |
| Processor Frequency | 2.4 GHz – 3.5GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1 x Headphone/ Microphone Port Combo |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) |
Similar Products

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop Cosmic Blue With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop
৳ 71,000
Save ৳5,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 16GB RAM 15.3" WUXGA Laptop
৳ 80,000