
Product Id: 81
Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 Intel Celeron N4020 14" HD Laptop
৳ 38,850
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Celeron N4020 (4M Cache, 2C, 2T up to 2.80 GHz)
- •RAM: 8GB DDR4, Storage: 512GB M.2 2242 PCIe 4.0x4 SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 14" HD (1366x768) TN 220nits Anti-glare
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics 600
- •Operating System: Free DOS
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| MPN | 82V600A3IN |
| RAM | 8GB DDR4, Storage: 512GB M.2 2242 PCIe 4.0x4 SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Color | Cloud Grey |
| Model | IdeaPad 1 14IGL7 |
| WebCam | HD 720p |
| Weight | Starting at 1.3 kg (2.87 lbs) |
| Display | 14" HD (1366x768) TN 220nits Anti-glare |
| Speaker | 2x 1.5W |
| Features | Type-C, Privacy Shutter, Stereo speakers, Wi-Fi 6 |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 62 x 104 mm (2.44 x 4.09 inches) |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Bus Speed | 2400Mhz |
| CPU Cache | 4MB |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4b |
| Processor | Intel Celeron N4020 (4M Cache, 2C, 2T up to 2.80 GHz) |
| Dimensions | 325.3 x 216.5 x 17.9 mm (12.8 x 8.52 x 0.70 inches) |
| Microphone | 2x Array |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 |
| Card Reader | 1x Card reader |
| Adapter Type | 45W Round Tip (3-pin) |
| Battery Type | Integrated |
| Display Size | 14" |
| Display Type | TN |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Body Material | Surface Treatment: IMR (In-Mold Decoration by Roller) Case Material: PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Non-backlit, English (EU) |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Audio Features | High Definition (HD) Audio, Stereo speakers, Dolby Audio |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics 600 |
| Other Features | Green Certifications: ErP Lot 3 RoHS compliant |
| Processor Core | 2 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Celeron N4020 |
| Battery Capacity | 42Wh |
| Display Features | 220nits Anti-glare |
| Operating System | Free DOS |
| Processor Thread | 2 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 2-year warranty (Battery & Adapter 1 Year). |
| Display Resolution | HD (1366x768) |
| Processor Frequency | 1.1GHz Up to 2.8GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone/microphone combo jack (3.5mm) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) |
Similar Products

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop Cosmic Blue With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop
৳ 71,000
Save ৳5,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 15.3" WUXGA Laptop With Backlit Keyboard
৳ 73,000
Save ৳7,000

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 7535HS 16GB RAM 15.3" WUXGA Laptop
৳ 80,000