
Product Id: 77
HP Victus 15-fb1054AX Ryzen 5 7535HS RTX 2050 4GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop
৳ 95,500
In Stock
Quick Overview
- •Processor: AMD Ryzen 5 7535HS (up to 4.55 GHz,16 MB L3 cache )
- •RAM: 8 GB DDR5-4800 MT/s , Storage:512 GB PCIe M.2 SSD
- •Storage Capacity: 512 GB
- •Graphics Model: NVIDIA GeForce RTX 2050
- •Operating System: Windows 11 Home
- •Battery Capacity: 52.5 Wh
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| MPN | B0HK3PA |
| RAM | 8 GB DDR5-4800 MT/s , Storage:512 GB PCIe M.2 SSD |
| WiFi | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2x2) |
| Color | Performance blue, chrome logo |
| Model | Victus 15-fb1054AX |
| WebCam | HP Wide Vision 720p HD camera |
| Weight | 2.29 kg |
| Speaker | Dual speakers |
| Features | Backlit Keyboard, Windows 11 Home, Wi-Fi 6 |
| Graphics | GeForce RTX 2050 4GB GDDR6 |
| RAM Type | DDR5 |
| TouchPad | HP Imagepad |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 wireless card |
| Bus Speed | 4800 MT/s |
| CPU Cache | L3 Cache: 16MB |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 |
| Processor | AMD Ryzen 5 7535HS (up to 4.55 GHz,16 MB L3 cache ) |
| Dimensions | 35.79 x 25.5 x 2.35 cm |
| Generation | 7535HS |
| Microphone | Temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| USB 2 Port | 1x USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1x USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| Card Reader | 1x multi-format SD media card reader |
| Adapter Type | 135 W AC power adapter |
| Battery Type | 3-cell Li-ion polymer |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | IPS |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage Type | PCIe Gen4 NVMe M.2 |
| Chipset Model | AMD Integrated SoC |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| Response TIme | 9ms |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| Audio Features | Audio by B&O; HP Audio Boost |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Processor Core | 6 |
| Graphics Memory | 4 GB |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 5 |
| Battery Capacity | 52.5 Wh |
| Display Features | Micro-edge, anti-glare, 250 nits 45% NTSC Flicker-free Screen-to-body ratio (without speakers) 82.23% |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Warranty Details | 2 Year |
| Keyboard Features | Full-size, performance blue keyboard with numeric keypad |
| Part Number / MPN | B0HK3PA |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Processor Frequency | up to 4.55 GHz |
| Backup Time (Approx) | Up to 6 hours |
| Headphone & Microphone Port | 1x headphone/microphone combo |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB Type-C 5Gbps signaling rate (DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) |



