
Product Id: 69
HP 15-fd0800TU Core 5 120u 15.6" FHD Copilot+PC Laptop
৳ 85,500
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core 5-120u (12MB L3 Cache, Up to 5 GHz)
- •RAM: 16GB DDR4 3200Mhz, Storage: 512GB PCIe NVMe M.2 SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6" FHD (1920 x 1080), anti-glare, 250 nits, 62.5% sRGB
- •Graphics Model: Intel Iris X Graphics
- •Operating System: Windows 11 Home
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| MPN | C68GVPA |
| RAM | 16GB DDR4 3200Mhz, Storage: 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) |
| Color | Natural silver |
| Model | 15-fd0800TU |
| WebCam | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction |
| Weight | 1.59 kg |
| Display | 15.6" FHD (1920 x 1080), anti-glare, 250 nits, 62.5% sRGB |
| Speaker | Dual speakers |
| Features | Backlit Keyboard, Privacy Shutter, Type-C, Wi-Fi 6 |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | HP Imagepad; Precision Touchpad support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 Wireless Card |
| Bus Speed | 3200 MHz |
| CPU Cache | 12 MB L3 cache |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4b |
| Processor | Intel Core 5-120u (12MB L3 Cache, Up to 5 GHz) |
| Removable | Yes |
| Dimensions | 35.98 x 23.6 x 1.86 cm |
| Generation | 14th Generation |
| Microphone | integrated dual array digital microphones |
| USB 3 Port | 2x USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| Card Reader | N/A |
| Adapter Type | 45 W Smart AC power adapter |
| Battery Type | 3-cell, Li-ion polymer |
| Display Size | 15.6-Inch |
| Display Type | LED |
| Storage Type | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Touch Screen | N/A |
| Chipset Model | Intel integrated SoC |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Full-size backlit keyboard |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| Audio Features | Mic mute key |
| Graphics Model | Intel Iris X Graphics |
| Processor Core | 10 |
| Total RAM Slot | 2 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core 5-120u |
| Battery Capacity | 41 Wh |
| Display Features | micro-edge, anti-glare, 250 nits, 62.5% sRGB |
| Max RAM Capacity | 16GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 2 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per HP, Battery Adapter 1 year). |
| Keyboard Features | Full-size, backlit, soft gray keyboard with numeric keypad |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Processor Frequency | Up to 5 GHz with Intel Turbo Boost Technology |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x headphone/microphone combo |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors) |



