
Product Id: 65
HP 15-fd0268TU Core i5 13th Gen 15.6" FHD Laptop with Original Windows & Office
৳ 78,500
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i5-1334U (up to 4.6 GHz, 12 MB L3 cache)
- •RAM: 8GB DDR4 3200MHz, Storage: 512GB PCIe M.2 SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6" FHD (1920 x 1080)
- •Graphics Model: Intel® Iris® Xᶱ Graphics(Intel® Iris® Xᵉ Graphics capabilities require system to be configured with Intel® Core™ i5 or i7 processors and dual channel memory. Intel® Iris® Xᶱ Graphics with Intel® Core™ i5 or i7 processors and single channel memory will only function as Intel® UHD Graphics.)
- •Operating System: Windows 11 Home
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| MPN | 9X4G8PA |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz, Storage: 512GB PCIe M.2 SSD |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Color | Natural silver |
| Model | 15-fd0268TU |
| WebCam | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction |
| Weight | 1.59 kg |
| Display | 15.6" FHD (1920 x 1080) |
| Speaker | Dual speakers |
| Features | Type-C, Wi-Fi 6, Privacy Shutter, Mic Mute Key |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 Wireless Card |
| Bus Speed | 3200MHz |
| CPU Cache | 12MB L3 Cache |
| HDMI Port | 1 x HDMI 1.4b |
| Processor | Intel Core i5-1334U (up to 4.6 GHz, 12 MB L3 cache) |
| Removable | Removable |
| Dimensions | 35.98 x 23.6 x 1.86 cm |
| Generation | 13th Generation |
| Microphone | Dual-array digital microphones |
| USB 3 Port | 2x USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| Adapter Type | 45W Smart AC power adapter |
| Battery Type | 3-cell, Li-ion polymer |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Storage Type | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Touch Screen | No |
| Chipset Model | Intel® integrated SoC |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Full-size Keyaboard |
| Optical Drive | N/A |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics Model | Intel® Iris® Xᶱ Graphics(Intel® Iris® Xᵉ Graphics capabilities require system to be configured with Intel® Core™ i5 or i7 processors and dual channel memory. Intel® Iris® Xᶱ Graphics with Intel® Core™ i5 or i7 processors and single channel memory will only function as Intel® UHD Graphics.) |
| Processor Core | 10 |
| Total RAM Slot | 2 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-1334U |
| Battery Capacity | 41 Wh |
| Display Features | Micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Max RAM Capacity | 32GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 2 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per HP, Battery Adapter 1 year). |
| Keyboard Features | soft grey keyboard with numeric keypad |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Fingerprint Sensor | No |
| Supported SSD Type | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Processor Frequency | Up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x headphone/microphone combo |
| Other Pre-installed Softwares | License MS Office |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors) |



