
Product Id: 61
HP 15-fc0355au AMD Athlon Silver 7120U 15.6'' FHD Laptop
৳ 46,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: AMD Athlon Silver 7120U (2 MB L3 Cache, up to 3.5GHz)
- •RAM: 8 GB DDR4 3200 Mhz, Storage: 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD
- •Storage Capacity: 512 GB
- •Display: 15.6" FHD (1920 x 1080), 250 nits Brightness
- •Graphics Model: AMD Radeon Graphics
- •Operating System: Windows 11 Home Single Language
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| MPN | C5JS1PA |
| RAM | 8 GB DDR4 3200 Mhz, Storage: 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Color | Natural silver |
| Model | 15-fc0355au |
| WebCam | HP True Vision 720p HD camera |
| Weight | 1.59 kg |
| Display | 15.6" FHD (1920 x 1080), 250 nits Brightness |
| Speaker | Dual speakers |
| Features | Dual speakers, Type-C, Camera Privacy Shutter |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Bus Speed | 3200 MHz |
| CPU Cache | 2 MB L3 cache |
| HDMI Port | 1 x HDMI 1.4b |
| Processor | AMD Athlon Silver 7120U (2 MB L3 Cache, up to 3.5GHz) |
| Removable | N/A |
| Dimensions | 35.98 x 23.6 x 1.86 cm |
| Microphone | Integrated dual array digital microphones |
| USB 3 Port | 2 x USB Type-A 5Gbps |
| Adapter Type | 45 W Smart AC power adapter |
| Battery Type | 3-cell, Li-ion polymer |
| Display Size | 15.6" |
| Storage Type | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Touch Screen | No |
| Body Material | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s), Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Chipset Model | AMD integrated SoC |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Full-size keyboard with numeric keypad |
| Optical Drive | N/A |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics Model | AMD Radeon Graphics |
| Other Features | Supports battery fast charge: approximately 50% in 45 minutes Mic mute key, Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| Processor Core | 2 |
| Total RAM Slot | 1 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Athlon Silver 7120U |
| Battery Capacity | 41 Wh |
| Display Features | Micro-edge, Anti-glare 250 nits 45% NTSC Display |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Processor Thread | 2 |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per HP, Battery Adapter 1 year). |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Supported SSD Type | PCIe NVMe SSD |
| Processor Frequency | up to 3.5 GHz max boost clock |
| Backup Time (Approx) | Up to 10 hours and 30 minutes |
| Headphone & Microphone Port | 1x headphone/microphone combo |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors) |



