
Product Id: 78
HP 14-ep0134TU Core i7 13th Gen 14" FHD Laptop
৳ 1,01,500
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i7-1355U (12MB Cache, Up to 5.0 GHz)
- •RAM: 16GB DDR4 3200MHz, Storage: 512GB PCIe M.2 SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 14" FHD (1920 x 1080) LED Display
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: Windows 11 Home
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | N/A |
| MPN | C78HMPA |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz, Storage: 512GB PCIe M.2 SSD |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Color | Natural silver |
| Model | 14-ep0134TU |
| WebCam | HP True Vision 720p HD |
| Weight | 1.4 kg |
| Display | 14" FHD (1920 x 1080) LED Display |
| Speaker | Dual speakers |
| Features | Type-C, Wi-Fi 6, Privacy Shutter, Mic Mute Key |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 Wireless Card |
| Bus Speed | 3200MHz |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | 1 x HDMI 1.4b |
| Processor | Intel Core i7-1355U (12MB Cache, Up to 5.0 GHz) |
| Removable | Removable |
| Dimensions | 32.37 x 21.5 x 1.79 cm |
| Generation | 13th Generation |
| Microphone | Dual-array digital microphones |
| USB 3 Port | 2x USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| Adapter Type | 45W Smart AC power adapter |
| Battery Type | 3-cell, Li-ion polymer |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Type | LED |
| Storage Type | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Touch Screen | No |
| Chipset Model | Intel integrated SoC |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Full-size, soft grey keyboard |
| Optical Drive | N/A |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Processor Core | 10(Performance-cores-2, Efficient-cores-8) |
| Total RAM Slot | 2 |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i7-1355U |
| Battery Capacity | 41 Wh |
| Display Features | Micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Max RAM Capacity | 16GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 2 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per HP, Battery Adapter 1 year). |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Fingerprint Sensor | No |
| Supported SSD Type | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Processor Frequency | Up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | 1x headphone/microphone combo |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors) |



