
Product Id: 12
Acer TravelLite TL14-52M Core i5 13th Gen 8GB RAM 512GB Storage 14" FHD Laptop
৳ 75,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i5-1335U (12 MB Cache, 3.40 GHz up to 4.60 GHz)
- •RAM: 8GB 3200MHz, Storage: 512GB Gen4 SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 14" IPS FHD ((1920 x 1080))
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: Free DOS
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | 1x Gigabit Lan |
| MPN | UN.34GSI.033 |
| RAM | 8GB 3200MHz, Storage: 512GB Gen4 SSD |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 802.11AX |
| Color | Gray |
| Model | TravelLite TL14-52M |
| WebCam | HD 720p |
| Weight | 1.38kG |
| Display | 14" IPS FHD ((1920 x 1080)) |
| Speaker | Yes |
| Features | Fingerprint, Backlit Keyboard, Type-C |
| RAM Type | DDR4 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Bus Speed | 3200MHz |
| CPU Cache | 12MB Intel Smart Cache |
| HDMI Port | 1 x HDMI |
| Processor | Intel Core i5-1335U (12 MB Cache, 3.40 GHz up to 4.60 GHz) |
| Removable | Yes |
| Dimensions | Height: 19.90 mm Width: 328 mm Depth: 235.9 mm |
| Generation | 13th Gen |
| Microphone | Yes |
| Card Reader | SD Card |
| Adapter Type | 3-pin 45W Fast Charging |
| Battery Type | 4 Cell Li-Ion |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Type | LCD |
| Storage Type | PCIe Gen4 M.2 NVMe |
| Touch Screen | No |
| Graphics Type | Shared |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| Security Chip | Discrete Trusted Platform Module 2.0 (TPM) solution |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Processor Core | 10 (2 P Core, 8 E Core) |
| Total RAM Slot | 2 |
| Graphics Memory | 1.10 GHzGraphics Max Dynamic Frequency (TDP 15W Max) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | i5-1335U |
| Battery Capacity | 36 Wh |
| Display Features | LED Backlit Anti-Glare |
| Max RAM Capacity | Up to 64GB |
| Operating System | Free DOS |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 3 Year Warranty (01-year Battery & Adapter) |
| Keyboard Features | A4 Size isolated Spill Resistant keyboard |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Supported SSD Type | PCIe Gen4 M.2 NVMe |
| Processor Frequency | 3.40GHz Up to 4.6GHz |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Headphone & Microphone Port | Yes |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 2 Type C, 10Gbps Display over USB C, USB charging 5V;3A, DCin port 20V;60W] 1x USB 3.2 Gen 1 Type A[1 with power off charging] |
Similar Products

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 9 275HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,40,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,25,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71-73WM Core Ultra 7 255HX RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics 16" Gaming Laptop
৳ 2,79,900
Save ৳15,100

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5050 8GB GDDR7 Graphics 16 Inch Gaming Laptop
৳ 2,85,000