
Product Id: 15
Acer Swift Go 14 SFG14-73 Core Ultra 7 155H 14" WQXGA+ OLED Laptop
৳ 1,46,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core Ultra 7 155H (up to 4.8GHz)
- •RAM: 16GB LPDDR5x, Storage: 1TB Gen4 SSD
- •Storage Capacity: 1 TB, PCIe Gen4
- •Display: 14" WQXGA+ (2880 x1800) OLED
- •Graphics Model: Intel Arc Graphics
- •Operating System: Windows 11 Home
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| MPN | NX.J2BSI.001 |
| RAM | 16GB LPDDR5x, Storage: 1TB Gen4 SSD |
| WiFi | Wi-Fi 7 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz |
| Color | Pure Silver |
| Model | Swift Go 14 SFG14-73 |
| WebCam | QHD (2560 x 1440) WebCam |
| Weight | 1.3~1.32 kg |
| Display | 14" WQXGA+ (2880 x1800) OLED |
| Speaker | Yes |
| Features | Type-C, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3 |
| RAM Type | LPDDR5x |
| TouchPad | Multi-gesture Lighting touchpad, supporting two-finger scroll; pinch; gestures to open Cortana, Action Center, multitasking; application commands • Multi-control Lighting touchpad • Microsoft Precision Touchpad certification • Moisture resistant Corning® Gorilla® Glass |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| CPU Cache | 24 MB Intel Smart Cache |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H (up to 4.8GHz) |
| Removable | Non-Removable |
| Dimensions | 312.9 (W) x 217.9 (D) x /14.9 (H) mm |
| Microphone | Yes |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 3.2 port |
| Card Reader | Micro SD Card |
| Adapter Type | 100W |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Type | OLED |
| Storage Type | NVMe PCIe |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Backlit keyboard with international language support |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Model | Intel Arc Graphics |
| Processor Core | 16C (6P+6E+2LPE) |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core Ultra 7 155H |
| Battery Capacity | 65Wh |
| Display Features | High-brightness (400nits) Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD 16:10 aspect ratio, color gamut sRGB 100% Wide viewing angle up to 170 degrees |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Thread | 22T |
| Storage Capacity | 1 TB, PCIe Gen4 |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (1 year for Battery and Adapter) |
| Display Resolution | WQXGA+ (2880 x 1800) |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Processor Frequency | Up to 4.8 GHz |
| Security Locker Slot | Kensington lock slot |
| Headphone & Microphone Port | mic and headphone combo jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB Type-C port (100 W PD AC adaptor ) |
Similar Products

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 9 275HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,40,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,25,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71-73WM Core Ultra 7 255HX RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics 16" Gaming Laptop
৳ 2,79,900
Save ৳15,100

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5050 8GB GDDR7 Graphics 16 Inch Gaming Laptop
৳ 2,85,000