
Product Id: 13
Acer Aspire Lite AL15-52H Core i5 13th Gen 15.6" FHD Laptop
৳ 77,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i5-13420H (12M Cache, 3.40GHz up to 4.60GHz)
- •RAM: 16GB LPDDR5, Storage: 512GB SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6″ FHD (1920×1080)
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: FreeDos
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | Yes |
| MPN | UN.347SI.01A |
| RAM | 16GB LPDDR5, Storage: 512GB SSD |
| WiFi | 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN |
| Color | Silver |
| Model | Aspire Lite AL15-52H |
| WebCam | HD Webcam with 1280 x 720 resolution |
| Weight | 1.7 kg |
| Display | 15.6″ FHD (1920×1080) |
| Speaker | Yes |
| Features | Backlit Keyboard, Stereo Speaker, Type-C |
| RAM Type | LPDDR5 |
| TouchPad | Multi-gesture touchpad, Built in Click pad with Microsoft PTP multi-gesture and scrolling function |
| Bluetooth | Supports Bluetooth® 5.2 or above |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| Processor | Intel Core i5-13420H (12M Cache, 3.40GHz up to 4.60GHz) |
| Dimensions | 357.5 (W) x 229.5 (D) x 18.9 (H) mm |
| Generation | 13th Generation |
| Microphone | Yes |
| USB 2 Port | 2 x USB 2.0 (Type A) |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen1 (Type A) |
| Card Reader | N/A |
| Adapter Type | 65 W AC adapter |
| Battery Type | 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | IPS |
| Storage Type | PCIe Gen4, NVMe |
| Touch Screen | No |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Standard Keyboard |
| Optical Drive | N/A |
| Audio Features | 2x Stereo Speaker |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Processor Core | 10 (Performance-cores- 2 Efficient-cores- 8) |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-13420H |
| Storage Upgrade | Support up to 1TB |
| Battery Capacity | 54Wh |
| Operating System | FreeDos |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |
| Keyboard Features | 100-/101-/104-key keyboard with independent numeric keypad, international language support |
| Part Number / MPN | UN.347SI.01A |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Processor Frequency | 3.40GHz up to 4.60GHz |
| Camera Privacy Shutter | N/A |
| Headphone & Microphone Port | 1x mic and headphone combo jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB 3.2 Gen2 (Type C) |
Similar Products

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 9 275HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,40,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,25,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71-73WM Core Ultra 7 255HX RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics 16" Gaming Laptop
৳ 2,79,900
Save ৳15,100

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5050 8GB GDDR7 Graphics 16 Inch Gaming Laptop
৳ 2,85,000