
Product Id: 8
Acer Aspire 3 A325-53 Core i5 13th Gen 15.6" FHD Win11 Laptop
৳ 66,500
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i5-1334U (12M Cache, 3.40 GHz, up to 4.60 GHz)
- •RAM: 8GB DDR4 3200Mhz, Storage: 512GB SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6" FHD (1920x1080)
- •Graphics Model: Intel UHD Graphics
- •Operating System: Win11
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | Yes |
| MPN | UN.34YSI.00N |
| RAM | 8GB DDR4 3200Mhz, Storage: 512GB SSD |
| WiFi | 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN |
| Color | Silver |
| Model | Aspire 3 A325-53 |
| WebCam | 720p HD video |
| Weight | 1.75 Kg |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) |
| Speaker | Two built-in stereo speakers |
| Features | Dual Stereo Speaker, Built-In Microphones |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | Multi-gesture touchpad |
| Bluetooth | Supports Bluetooth® 5.2 or above |
| Bus Speed | 3200Mhz |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| Processor | Intel Core i5-1334U (12M Cache, 3.40 GHz, up to 4.60 GHz) |
| Dimensions | 357.4 (W) x 228.0 (D) x 19.0 (H) mm |
| Generation | 13th Gen |
| Microphone | Yes |
| USB 2 Port | 2 x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen1 Type-A |
| Card Reader | N/A |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Type | 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | LCD |
| Storage Type | PCIe Gen4 M.2 NVMe |
| Touch Screen | No |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Yes |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Processor Core | 10 (2 P Core, 8 E Core) |
| Total RAM Slot | two soDIMM |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-1334U |
| Storage Upgrade | Support up to 1TB |
| Battery Capacity | 54Wh |
| Max RAM Capacity | Up to 32GB |
| Operating System | Win11 |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |
| Part Number / MPN | UN.34YSI.00N |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Processor Frequency | 3.40GHz Up to 4.6GHz |
| Headphone & Microphone Port | mic and headphone combo jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C |
Similar Products

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 9 275HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,40,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,25,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71-73WM Core Ultra 7 255HX RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics 16" Gaming Laptop
৳ 2,79,900
Save ৳15,100

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5050 8GB GDDR7 Graphics 16 Inch Gaming Laptop
৳ 2,85,000