
Product Id: 5
Acer Aspire 15 AS15-42 Ryzen 3 7330U 15.6" FHD Laptop
৳ 54,500
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Ryzen 3 7330U (8MB L3 Cache, up to 4.30GHz)
- •RAM: 8GB DDR4 3200MHz, Storage: 512GB PCIe Gen3 NVMe SSD
- •Storage Capacity: 512GB
- •Display: 15.6″ FHD (1920×1080) IPS LED Display, 60 Hz
- •Graphics Model: AMD Readon Graphics
- •Operating System: Free-Dos
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | Yes |
| MPN | UN.35MSI.00U |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz, Storage: 512GB PCIe Gen3 NVMe SSD |
| WiFi | WIFI-6 (802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN) |
| Color | Pure Silver |
| Model | Aspire 15 AS15-42 |
| WebCam | 720p HD camera |
| Weight | 1.79 kg |
| Display | 15.6″ FHD (1920×1080) IPS LED Display, 60 Hz |
| Speaker | Two built-in stereo speakers |
| Features | Stereo Speaker, Wi-Fi 6, HD WebCam, Bluetooth 5.1 |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Bus Speed | 3200 MHz |
| CPU Cache | 8 MB L3 Cache 2 MB L2 Cache |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| Processor | Ryzen 3 7330U (8MB L3 Cache, up to 4.30GHz) |
| Dimensions | 360.8 x 253.33 x 19.3 mm |
| Microphone | Yes Dual array microphone with Noise Cancellation |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.0 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Type | 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | IPS LED |
| Storage Type | PCIe Gen3 NVMe SSD |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard Type | Acer keyboard with international language |
| Optical Drive | N/A |
| Audio Features | High-Definition Audio High Fidelity Original Recording |
| Graphics Model | AMD Readon Graphics |
| Processor Core | 4C |
| Graphics Memory | Shared |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 3 7330U |
| Storage Upgrade | up to 1TB |
| Battery Capacity | 55Wh |
| Max RAM Capacity | up to 32GB |
| Operating System | Free-Dos |
| Processor Thread | 8T |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (1 year for Battery and Adapter) |
| Keyboard Features | Numeric keypad |
| Part Number / MPN | UN.35MSI.00U |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Processor Frequency | Up to 4.3 GHz |
| Headphone & Microphone Port | Mic and headphone combo jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
Similar Products

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 9 275HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,40,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,25,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71-73WM Core Ultra 7 255HX RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics 16" Gaming Laptop
৳ 2,79,900
Save ৳15,100

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5050 8GB GDDR7 Graphics 16 Inch Gaming Laptop
৳ 2,85,000