
Product Id: 14
Acer ALG AL15G-53 Core i5 13420H RTX 3050 6GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop
৳ 1,10,000
In Stock
Quick Overview
- •Processor: Intel Core i5-13420H Processor
- •RAM: 16GB DDR4 RAM, Storage: 1TB NVMe SSD
- •Storage Capacity: 1TB
- •Display: 15.6″ display with FHD 1920 x 1080, 144Hz, 45%NTSC :16:9 panel
- •Graphics Model: NVIDIA GeForce RTXTM 3050
- •Operating System: Free-Dos
Cash on Delivery0% EMI AvailableAuthentic Product
| LAN | Yes |
| MPN | UN.34LSI.00X |
| RAM | 16GB DDR4 RAM, Storage: 1TB NVMe SSD |
| WiFi | Intel Wireless Wi-Fi 6 AX101 |
| Color | Steel Gray |
| Model | ALG AL15G-53 |
| WebCam | 1.0M HD Video came |
| Weight | 1.99kg |
| Display | 15.6″ display with FHD 1920 x 1080, 144Hz, 45%NTSC :16:9 panel |
| Speaker | Two built-in stereo speakers |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 – 6GB DDR6 |
| RAM Type | DDR4 |
| TouchPad | Multi-gesture touchpad |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| CPU Cache | 12MB |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| Processor | Intel Core i5-13420H Processor |
| Dimensions | 359.5 (W) x 238 (D) x 22.7 (H) mm |
| Generation | 13th Gen |
| Microphone | Yes |
| USB 2 Port | 2 x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen1 Type-A |
| Card Reader | N/A |
| Adapter Type | 3-pin 150 W |
| Battery Type | 4-cell Polymer battery |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Storage Type | NVMe PCIe Gen4 |
| Touch Screen | No |
| Graphics Type | DDR6 |
| Keyboard Type | Yes |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTXTM 3050 |
| Processor Core | 8 |
| Total RAM Slot | two soDIMM |
| Graphics Memory | 6GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-13420H |
| Storage Upgrade | 2TB |
| Battery Capacity | 54Wh |
| Display Features | 45%NTSC :16:9 panel |
| Max RAM Capacity | 64 GB |
| Operating System | Free-Dos |
| Processor Thread | 12 |
| Storage Capacity | 1TB |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |
| Keyboard Features | Backlit Keyboard |
| Part Number / MPN | UN.34LSI.00X |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Supported SSD Type | dual M.2 |
| Processor Frequency | 3.40 GHz up to 4.60 GHz |
| Headphone & Microphone Port | mic and headphone combo jack |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C |
Similar Products

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 9 275HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,40,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5070 8GB Graphics 16 Inch OLED Gaming Laptop
৳ 3,25,000

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71-73WM Core Ultra 7 255HX RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics 16" Gaming Laptop
৳ 2,79,900
Save ৳15,100

Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71 Core Ultra 7 255HX RTX 5050 8GB GDDR7 Graphics 16 Inch Gaming Laptop
৳ 2,85,000